Potrzebujesz pomocy w wyborze? Zadzwoń: +48 71 30 67 980
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 błędów w użytkowaniu namiotów i hal namiotowych

2024-06-07
5 błędów w użytkowaniu namiotów  i hal namiotowych

Wielozadaniowe namioty i hale namiotowe Halplan ułatwiają codzienne funkcjonowanie gospodarstw domowych, jak i firm z różnych branż. Są niezwykle proste w użyciu oraz przynoszą wiele korzyści i oszczędności. Skuteczność nowoczesnych namiotów magazynowych i namiotów imprezowych zależy jednak od prawidłowego ich użytkowania. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas użytkowania namiotów o różnych zastosowaniach, które mogą narazić nas na niepotrzebne koszty, zniszczenia, czy zagrożenie bezpieczeństwa?

Spis treści

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

Aby wielofunkcyjna hala namiotowa służyła nam jak najdłużej ważne, aby podczas korzystania z niej przestrzegać kilku zasad. Na funkcjonalność namiotów imprezowych i namiotów magazynowych ogromny wpływ będzie miał na pewno poprawny montaż oraz zastosowanie zgodne z zaleceniami i przeznaczeniem. Dlatego na samym początku niezwykle istotne będzie dokładne zapoznanie się z instrukcją oraz z warunkami korzystania. Jakie zatem błędy mogą utrudnić nam użytkowanie profesjonalnych namiotów, a nawet przyczynić się do zniszczeń?

Użytkowanie namiotu zgodne z instrukcją
Użytkowanie namiotu magazynowego zgodne z instrukcją

NIEPRZESTRZEGANIE INSTRUKCJI

Jednym z głównych błędów, który wpływa na jakość użytkowania namiotów i hal namiotowych jest niezapoznanie się z instrukcją i próby intuicyjnego montażu. Ignorując wytyczne dotyczące rozkładania mobilnych zadaszeń, narażamy nasz namiot na uszkodzenia, wynikające z niepoprawnego montażu. Nieprawidłowa i niezgodna z instrukcją budowa hali namiotowej to również zagrożenie dla jej stabilności, a w związku z tym dla bezpieczeństwa osób w niej przebywających.

Błędy montażowe mogą dotyczyć wadliwego zakotwienia namiotu, które prowadzi do problemów w przypadku wiatrów i burz. Także nieodpowiednie naciągnięcie plandeki może wpływać na jej wytrzymałość. Zbyt luźne napięcie spowoduje gromadzenie się na dachu wody, zbyt mocne natomiast może uszkodzić zarówno poszycie jak i konstrukcję.

CO ZROBIĆ?

Przed montażem namiotu imprezowego i namiotu magazynowego, a także hali namiotowej dokładnie przeczytaj instrukcję i upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia i komponenty. Każdy element konstrukcji powinien być zamontowany w odpowiednim, przewidzianym przez producenta miejscu. Znajomość instrukcji i postępowanie według zaleceń bezpośrednio wpłynie na długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie konstrukcji.

Najlepsze miejsce dla hali namiotowej

NIEODPOWIEDNIA LOKALIZACJA

Częstym błędem na etapie montażu jest wybór nieodpowiedniego miejsca dla naszego mobilnego namiotu magazynowego lub namiotu imprezowego. Nierówna nawierzchnia może prowadzić do problemów z dopasowaniem elementów stelaża, a sama hala może być narażona na dodatkowe obciążenia i deformacje. Lokalizacja konstrukcji zbyt blisko drzew, ale także na terenach narażonych na zalania i silne wiatry spowoduje, że nasz namiot może ulec poważnym zniszczeniom.

CO ZROBIĆ?

Wybierając umiejscowienie hali namiotowej, zwróć szczególną uwagę na to czy teren, na którym będzie ona stała, jest równy. Jeśli jest to wolna przestrzeń, na której mocno wieje - zadbaj o dodatkowe obciążenie i zabezpieczenie namiotu. Najlepiej jeśli na miejsce montażu wybierzesz teren osłonięty budynkiem, czy ścianą zieleni. Pamiętaj jednak, aby nie stawiać namiotu zbyt blisko drzew. Unikniesz w ten sposób ewentualnych uszkodzeń plandeki, które mogą wyrządzić spadające gałęzie.

Regularne przeglądy techniczne namiotów magazynowych

BRAK REGULARNEJ KONSERWACJI

Ignorowanie systematycznych przeglądów technicznych namiotów i hal namiotowych może prowadzić do licznych awarii oraz szybszego zużywania elementów konstrukcji. Również zbyt rzadkie lub nieprawidłowe czyszczenie poszycia oraz konserwacja stalowych rur skracają żywotność mobilnych zadaszeń.

CO ROBIĆ?

Regularne sprawdzanie stanu poszycia i stelaża jest podstawą do utrzymania namiotów i hal namiotowych w optymalnym stanie technicznym. Bieżące usuwanie usterek pozwoli zapobiec większym awariom. Dzięki dostępnym w ofercie Halplan częściom zamiennym, szybko i sprawnie wymienimy uszkodzone elementy zarówno konstrukcji jak i poszycia. Pamiętajmy, aby do czyszczenia plandeki używać tylko specjalnych preparatów i unikać mocnego szorowania oraz agresywnych środków.

Koniecznym warunkiem do utrzymania namiotu w dobrym stanie jest REGULARNE USUWANIE Z JEGO DACHU LIŚCI I ZALEGAJĄCEGO ŚNIEGU. Zaniechanie tych czynności doprowadzi do poważnych uszkodzeń, przeciążenia, a nawet całkowitego zniszczenia poszycia i konstrukcji.

Bezpieczne przechowywanie namiotu magazynowego i namiotu imprezowego

NIEKORZYSTNE WARUNKI PRZECHOWYWANIA

Przechowywanie złożonego namiotu sezonowego lub namiotu całorocznego w nieodpowiednich warunkach również może wpłynąć na jego żywotność. Jeśli schowamy do pokrowca mokre lub wilgotne poszycie i konstrukcję, narażamy namiot na pojawienie się pleśni i rdzy.

CO ZROBIĆ?

Aby uniknąć takich uszkodzeń, cały namiot należy przed jego złożeniem dokładnie wysuszyć i starannie poskładać. Paczkę z elementami konstrukcji i poszyciem należy składować w czystym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu.

Namiot magazynowy z PVC do użytku całorocznego

ZŁY DOBÓR NAMIOTU DO PRZEZNACZENIA

Korzystając z sezonowych konstrukcji i poszyć całorocznie narażamy nasz namiot na poważne uszkodzenia. Letnie plandeki z materiału PE na lekkich konstrukcjach doskonale sprawdzą się w okresie wiosenno - letnim, zimą natomiast mogą być niewystarczające.

CO ZROBIĆ?

Pamiętajmy, aby namiot imprezowy i namiot magazynowy dopasować do warunków, w jakich zamierzamy z nich korzystać. Jeśli zależy nam na całorocznej eksploatacji, konieczne będzie postawienie na solidne poszycia z mocnego PVC i zimowe konstrukcje z rur o większej średnicy. Halplan oferuje także poszycia trudnopalne oraz konstrukcje z dodatkowymi wzmocnieniami, które sprawdzą się w szczególnie trudnych warunkach atmosferycznych oraz eksploatacyjnych. Namiot sezonowy natomiast na okres zimowy zdemontujmy, pamiętając o jego prawidłowym przechowywaniu.

PODSUMOWANIE

Mimo iż namioty i hale namiotowe są niezwykle łatwe w użyciu, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą zapobiec błędom podczas korzystania z nich. Stosując się do zaleceń instrukcji, montując namiot w przemyślanej lokalizacji, regularna konserwacja oraz adekwatny do przeznaczenia dobór poszyć i konstrukcji pozwolą na bezpieczne, komfortowe i bezawaryjne korzystanie z namiotów i hal namiotowych przez długi czas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel