Namioty magazynowe to niezwykle wszechstronne rozwiązanie, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Dzięki temu, że są mobilne oraz wiążą się z relatywnie niskim kosztem, będą idealną alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych. Jednym z kluczowych czynników decydujących o ich funkcjonalności, jest wybór odpowiedniej lokalizacji dla takiego obiektu. Zobacz, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając miejsce na namiot magazynowy.
Spis treści
Dlaczego umiejscowienie namiotu jest tak ważne?
Mobilne zadaszenia w wielu różnych sytuacjach pomagają rozwiązać problem braku dostępu do stałych budynków. Mogą pełnić rolę magazynów, ale także przestrzeni roboczych i warsztatowych, pomagając firmie oszczędzić czas i pieniądze, związane z budową takiego obiektu. Dzięki temu, że profesjonalne namioty magazynowe są mobilne, bez problemu można je przenosić i dopasowywać ich lokalizację do zmieniających się potrzeb i zastosowań.
Należy jednak pamiętać o tym, że dla prawidłowego funkcjonowania takiego namiotu, duże znaczenie będzie miało odpowiednio dobrane miejsce, w którym go rozłożymy. Wpływ na powodzenie montażu namiotu magazynowego, będą miały przede wszystkim czynniki terenowe. Jednak wybierając lokalizację zadaszenia, należy mieć na uwadze także aspekty związane z typem działalności i rodzajem zastosowania takich obiektów. Stąd tak ważne jest zarówno precyzyjne dobranie rodzaju podłoża, na którym ustawimy namiot magazynowy, jak i przemyślana decyzja odnośnie okolicy, w której planujemy prowadzić działalność.
Czynniki terenowe, istotne przy montażu namiotu
Chcąc zamontować namiot magazynowy w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko awarii i uszkodzeń i aby poprzez to obiekt służył nam jak najdłużej, musimy w pierwszej kolejności skupić się na wyborze odpowiedniego terenu. Rodzaj podłoża będzie miał istotny wpływ na stabilność całej konstrukcji, a tym samym trwałość naszego mobilnego magazynu. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze miejsca dla namiotu?
PODŁOŻE
Namioty Halplan można rozkładać na niemalże każdym rodzaju płaskiego, wyrównanego podłoża, ale istotne jest unikanie powierzchni podmokłych i grząskich. Namiot musi stać równo, dlatego nie wolno go ustawiać na przykład na pochyłym i pagórkowatym terenie. Dobrym rodzajem podłoża, które zapewni zadaszeniu stabilność, będzie: beton, kostka brukowa, asfalt, płyty betonowe i drogowe, żwir i kruszywo, teren trawiasty i utwardzony grunt.
Decydując się na namiot magazynowy na naturalnym podłożu, pamiętajmy o dokładnym zakotwieniu konstrukcji, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z rozmiękczaniem się ziemi, a tym samym możliwej utracie stabilności konstrukcji.
EKSPOZYCJA NA CZYNNIKI ATMOSFERYCZNE
Bezpieczna lokalizacja namiotu magazynowego, powinna uwzględniać również czynniki pogodowe, takie jak ekspozycja na wiatr, czy opady. Optymalnym rozwiązaniem dla namiotu magazynowego będzie ustawienie go w miejscu osłoniętym budynkiem, żywopłotem lub ogrodzeniem. To pozwoli zminimalizować wpływ podmuchów wiatru na naszą konstrukcję. W lokalizacjach narażonych na wiatr warto zadbać o dodatkowe zakotwienie i obciążenie konstrukcji.
DOSTĘPNOŚĆ DOJAZDU I INFRASTRUKTURY
Bez względu na zastosowanie, istotne jest zapewnienie łatwego dostępu do namiotu. Dla wielu firm kluczowym aspektem może być umożliwienie wjazdu samochodów dostawczych i ciężarowych. Zwróćmy uwagę na dostępność miejsc parkingowych dla klientów i kontrahentów. Niezbędne może okazać się też wyznaczenie odpowiednich stref rozładunku i załadunku towarów, a także strefy buforowej dla pojazdów dostawczych, co pozwoli na płynne przeprowadzanie operacji logistycznych, bez blokowania głównego wjazdu.
Zadbanie o te rzeczy może być szczególnie ważne w przypadku firm logistycznych i handlowych. Co prawda nie każdy namiot magazynowy wymaga dostępu do infrastruktury energetycznej czy wodociągowej, jednak w wielu przypadkach może to być konieczne. Dlatego też ustal, czy w Twoim przypadku ważne jest, aby miejsce, w którym planujesz rozstawić namiot, umożliwiało podpięcie do prądu, wody, czy systemu odwadniającego.
W jakich branżach namiot magazynowy sprawdzi się najlepiej?
PRZEMYSŁ I LOGISTYKA
Namioty magazynowe sprawdzą się doskonale jako tymczasowe magazyny w pobliżu hal produkcyjnych i centrów logistycznych. Dzięki temu firmy mogą elastycznie zwiększać przestrzeń składowania w miarę zmieniających się potrzeb.
BUDOWNICTWO
Na placach budowy namioty magazynowe mogą służyć jako tymczasowe przechowalnie sprzętu, narzędzi i maszyn budowlanych, zabezpieczając je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.
ROLNICTWO
Gospodarstwa rolne wykorzystują namioty do przechowywania plonów, pasz, a także maszyn rolniczych. Ważnym czynnikiem w wyborze lokalizacji jest bliskość pól uprawnych i gospodarstw hodowlanych.
MOTORYZACJA
W motoryzacji namioty magazynowe mogą pełnić funkcję warsztatów samochodowych lub garaży w pobliżu punktów naprawy pojazdów. Sprawdzą się jako myjnie samochodowe w lokalizacjach, w których brak jest obiektów stałych.
Namioty magazynowe to bardzo wszechstronne konstrukcje, które sprawdzą się do wielu różnych zastosowań. Ich uniwersalność i możliwość dopasowania do zmiennych potrzeb docenią przedstawiciele firm i przedsiębiorstw sektorów takich jak przemysł i logistyka, czy rolnictwo, ale także właściciele domów prywatnych.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla namiotu magazynowego jest istotny dla jego funkcjonalności i trwałości. Niezależnie od zastosowania, należy zwrócić uwagę na stabilność gruntu, uwarunkowania związane z ekspozycją na czynniki atmosferyczne, a także dostępność niezbędnej infrastruktury. Lokalizacja namiotu magazynowego powinna także sprzyjać efektywności operacyjnej, wygodzie, jak również bezpieczeństwu. Odpowiednie dopasowanie miejsca do indywidualnych potrzeb, pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał rozwiązania, jakim jest profesjonalny namiot magazynowy.