Namioty magazynowe są niezastąpionym rozwiązaniem, które może zapewnić bezpieczną przestrzeń roboczą i magazynową przez cały rok, zarówno w domu jak i w firmie. Aby mobilne zadaszenie służyło nam jak najlepiej w okresie zimowym, ważne jest odpowiednie przygotowanie takiego obiektu i dbanie o niego. O czym należy pamiętać, chcąc w bezawaryjny sposób używać namiotu magazynowego zimą?
Spis treści
Przede wszystkim — odpowiedni namiot magazynowy
Korzystanie z namiotu magazynowego w zimie jest jak najbardziej możliwe. Zarówno przedsiębiorstwom, jak i osobom prywatnym ułatwia on pracę i organizację przestrzeni, bez konieczności inwestowania w kosztowną budowę obiektów murowanych. Chcąc w bezpieczny sposób użytkować namiot magazynowy w okresie zimowym, musimy postawić na namiot całoroczny. To znaczy, że jego konstrukcja powinna być wykonana z grubych rur pokrytych ocynkiem. Taki stelaż zapewnia całemu obiektowi stabilność i odporność na korozję. Poszycie namiotu magazynowego na zimę musi być wykonane z mocnego materiału odpornego na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych — wilgoci czy niskich temperatur. Takim materiałem jest na pewno PVC o wysokiej gramaturze, które stanowić będzie szczelne zadaszenie dla przedmiotów znajdujących się wewnątrz namiotu magazynowego.
Przygotowujemy namiot magazynowy na zimę
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na postawienie namiotu magazynowego na cały rok lub tylko na sezon zimowy, konieczne jest zwrócenie uwagi na montaż zgodny z instrukcją. Montując namiot magazynowy musimy więc pamiętać między innymi o:
- wyborze płaskiego, wyrównanego terenu
- ustawieniu namiotu na terenie osłoniętym od wiatru
- precyzyjnym łączeniu poszczególnych elementów
- dokładnym zakotwieniu namiotu magazynowego
Niezwykle istotne jest, aby przygotowując namiot magazynowy na zimę, pamiętać o całościowym przeglądzie poszycia i konstrukcji. Należy sprawdzić wszystkie łączenia, szczelność plandeki oraz czy w poszyciu nie wystąpiły uszkodzenia. Konieczne będzie natychmiastowe usunięcie usterek, w tym załatanie lub wymiana części uszkodzonej plandeki. Tylko niezwłoczna naprawa plandeki, jak i konstrukcji, może pomóc zapobiec większym awariom.
Zimowe wyposażenie namiotu magazynowego
Aby wewnątrz namiotu magazynowego panowały optymalne warunki do przechowywania także zimą, warto pomyśleć o odpowiednim jego wyposażeniu. Specjalistyczne systemy poszyć namiotów magazynowych sprawią, że wnętrze namiotu będzie odpowiednie do magazynowania różnego rodzaju towarów i materiałów.
System Air — control zapewnia cyrkulację powietrza, co ma wpływ na ograniczenie wilgoci wewnątrz namiotu magazynowego. Natomiast jeśli zależy nam na możliwości ogrzania namiotu, musimy wybrać poszycie trudnopalne, które umożliwi bezpieczne używanie wewnątrz nagrzewnic i promienników ciepła. Poszycia namiotów Halplan wyposażone są też w system Hermetic, czyli dodatkowe rzepy, które odpowiadają za uszczelnienie namiotu magazynowego, co chroni przed wnikaniem do środka kurzu, pyłu i wilgoci.
Jednym z rozwiązań, dzięki którym również zabezpieczymy przedmioty przed wilgocią, jest montaż podłogi, która zapewni izolację od podłoża.
Zadbaj o namiot magazynowy zimą
Namioty magazynowe to niezwykle mocne obiekty, które mogą służyć nam całorocznie, przez wiele sezonów. Jednak musimy pamiętać, że podstawą utrzymania namiotu magazynowego w dobrej kondycji także w trudniejszych warunkach atmosferycznych, jest bieżące usuwanie śniegu z powierzchni plandeki.
W razie wystąpienia opadów śniegu musimy pamiętać o tym, by zarówno z dachu jak i ze ścian namiotu magazynowego usunąć zalegający śnieg. Możemy to zrobić za pomocą miotły, a w przypadku hal namiotowych o dużych gabarytach możemy nawet pomyśleć o specjalistycznej firmie, która odśnieży nasz namiot. To zabezpieczy całą konstrukcję przed jej przeciążeniem. Istotne jest również odpowiednie czyszczenie i regularna konserwacja namiotu magazynowego. Czyszczenie zapewnia nie tylko estetyczny wygląd poszycia, ale chroni je przed zniszczeniami. Pamiętajmy, aby używać do tego celu specjalistycznych środków.
WAŻNE:
Aby przez długi czas móc korzystać z
namiotu magazynowego
zimą, nie zapominajmy o regularnych
przeglądach
technicznych. Pomoże nam to uniknąć kosztownych napraw, ale
przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo
wszystkim
użytkownikom hali, nawet w warunkach
zimowych.
Jeśli będziemy korzystać z namiotu
magazynowego zgodnie z zaleceniami
i przeznaczeniem, zwiększamy szansę na
to, że
taki obiekt posłuży nam przez naprawdę wiele lat. Stąd tak
istotne dla użytku zimowego jest wybranie konstrukcji i poszycia
w wersji całorocznej.
Lżejsze
konstrukcje letnie i sezonowe
mogą być niewystarczające.
Podsumowanie
Namioty magazynowe to konstrukcje, które mogą nam służyć całorocznie, przez wiele lat. Także zimą, kiedy warunki pogodowe są trudniejsze, taki obiekt może być bezpiecznym schronieniem dla przedmiotów, towarów i materiałów. Pamiętajmy jednak, że funkcjonalność namiotów magazynowych zimą w dużej mierze zależy od poprawnego ich montażu, konserwacji, przeglądów technicznych i natychmiastowych napraw nawet drobnych uszkodzeń. Korzystając z namiotu magazynowego wedle zaleceń i zgodnie z przeznaczeniem sprawimy, że taki sprzęt posłuży nam przez długi czas.