Niezależnie od tego, jak dużym ogrodem lub działką dysponujemy, po sezonie letnim będziemy musieli przygotować go na zimę. Regularne przeprowadzanie porządków w ogrodzie przed nastaniem mrozów jest niezbędne do tego, aby rośliny przetrwały kolejne sezony, a przedmioty znajdujące się na terenie wokół domu służyły nam jak najdłużej. O czym powinniśmy pamiętać, porządkując ogród jesienią?
Spis treści
Kluczowe, jesienne prace ogrodowe
Odpowiednie działania związane z pielęgnacją ogrodu jesienią pozwolą nie tylko zabezpieczyć rośliny przed trudnymi, zimowymi warunkami, ale ułatwią nam też rozpoczęcie kolejnego sezonu wiosennego. Jesienne prace w ogrodzie wymagają sporo zaangażowania, ale warto poświęcić temu zadaniu odpowiednio dużo czasu — dokładne porządki pozwolą utrzymać ogród w świetnym stanie w kolejnych sezonach. Jakie prace warto więc wykonać jesienią w ogrodzie?
ZBIERANIE LIŚCI
Ważne, aby trawnik przed zimą oczyścić z liści. Można to zrobić grabiami lub za pomocą dmuchaw. Suche liście warto kompostować, a ich część możemy usypać w niewielkie kopce, z których skorzystają jeże.
KOSZENIE TRAWNIKÓW
Ostatnie koszenie powinniśmy zaplanować na przełom października i listopada, na wysokość nie niższą niż 5 cm. W następnej kolejności możemy przeprowadzić aerację — czyli napowietrzanie trawnika za pomocą specjalnego sprzętu.
PRZYCINANIE DRZEW I KRZEWÓW
Do przycinania większych gałęzi możemy użyć pił, drobniejsze gałązki usuniemy za pomocą sekatora. Najlepiej czynność tę wykonywać wczesną jesienią, kiedy na gałęziach są jeszcze liście. Umożliwi to pozbycie się jedynie suchych, chorych lub uszkodzonych części drzew i krzewów.
PORZĄDKI NA RABATACH
Z rabat usuwamy resztki roślin jednorocznych, nawozimy i przekopujemy ziemię. Wieloroczne byliny natomiast przycinamy, z rabat usuwamy chwasty, obficie podlewamy. W okresie jesiennym wysadzamy rośliny wrażliwe na mróz takie jak begonie, czy mieczyki, a sadzimy rośliny takie jak hiacynty, tulipany i narcyzy.
ZABEZPIECZANIE ROŚLIN
Wrażliwe na niskie temperatury rośliny należy osłonić włókniną. Korzenie takich roślin możemy zabezpieczyć również, używając do tego kopczyka usypanego z ziemi, kory lub świerkowych gałązek.
CZYSZCZENIE NARZĘDZI
Jesień to również czas na czyszczenie i konserwację narzędzi ogrodniczych. Wszystko po to, by zabezpieczyć sprzęt przed warunkami zimowymi. Pamiętajmy, aby narzędzia, jak i kosiarki, dmuchawy i inny przydatny sprzęt składować w suchym i bezpiecznym miejscu. W tym celu możemy wykorzystać niewielki namiot magazynowy.
ZABEZPIECZENIE MEBLI I ZABAWEK OGRODOWYCH
Ważne, aby na sezon zimowy schować do zadaszonej przestrzeni sprzęt do zabawy taki jak baseny, czy trampoliny oraz ogrodowe meble, aby nie narażać ich na działanie deszczu, śniegu i niskich temperatur. Drewniane stoły i ławki warto obejrzeć, dokonać ewentualnych napraw oraz zaimpregnować. To samo możemy zrobić z drewnianymi altanami, pergolami i ogrodzeniami.
OCZYSZCZANIE CHODNIKÓW
Przed nastaniem zimowym mrozów, warto oczyścić chodniki i podjazdy z chwastów i mchu.
Namiot ogrodowy i namiot magazynowy do jesiennych porządków
W porządkowaniu ogrodu po sezonie letnim może pomóc namiot ogrodowy i namiot magazynowy. Takie mobilne zadaszenia mogą znacząco ułatwić nam przygotowania do zimy, pełniąc rolę schowka na różnorodne przedmioty. Namioty Halplan w prosty sposób można rozłożyć na prawie każdym rodzaju podłoża oraz w dowolnym momencie przenieść w inne miejsce.
W ofercie dostępne są konstrukcje letnie i całoroczne. W obu przypadkach stalowe rury pokryte są ocynkiem, który chroni konstrukcję przed korozją. Plandeki wielozadaniowych namiotów ogrodowych i namiotów magazynowych są wykonane z wodoodpornego materiału PE lub PVC. Wyposażone są w fartuchy retencyjne, które odprowadzają wodę deszczową, przeciwdziałając zalewaniu wnętrza namiotu. Dzięki temu mobilne zadaszenie może pełnić rolę bezpiecznego i suchego magazynu.
Dobrze, aby namiot do ogrodu wyposażony był w system uszczelniający. W namiotach Halplan zastosowany został system dodatkowych rzepów, które zapobiegają przenikaniu do wnętrza namiotu ogrodowego i namiotu magazynowego kurzu i zanieczyszczeń. Chcąc przechowywać w namiocie magazynowym sprzęt ogrodniczy lub meble ogrodowe, warto zadbać o odpowiednią wentylację. System Air — control odpowiada za optymalny obieg powietrza wewnątrz namiotu.
Zastosowania namiotów ogrodowych i namiotów magazynowych
SCHRONIENIE DLA ROŚLIN
Namiot ogrodowy może służyć jako tymczasowe schronienie dla roślin wrażliwych na przymrozki na czas przetransportowania ich do docelowego miejsca składowania podczas zimy.
SKŁADZIK NA NARZĘDZIA
Do namiotu magazynowego możemy schować wszystkie narzędzia ogrodowe, donice oraz materiały takie jak nawozy czy ziemia. Do takiego zastosowania najlepiej sprawdzi się namiot magazynowy z pełnym poszyciem, dzięki czemu przedmioty będą osłonięte przed wzrokiem osób postronnych.
PRZECHOWALNIA SPRZĘTU
Wszelkie urządzenia mechaniczne takie jak kosiarki czy glebogryzarki możemy przez okres zimowy składować w namiocie magazynowym. To pozwoli zabezpieczyć je przed korozją i uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć.
JESIENNA ALTANA
Namiot ogrodowy możemy wykorzystać jesienią jako przydomową altanę — miejsce, w którym stworzymy strefę relaksu i miejsce spotkań najbliższych. Taki namiot ogrodowy w prosty sposób zaaranżujemy, wypełniając go meblami i dekoracjami oraz wyposażając w klimatyczne oświetlenie.
Podsumowanie
Przygotowanie ogrodu na zimę to spore wyzwanie, związane z szeregiem koniecznych do wykonania prac. Odpowiednie jednak zaplanowanie tych robót i wykorzystanie dostępnych narzędzi, takich jak namioty ogrodowe i namioty magazynowe, może znacznie ułatwić i uprzyjemnić ten proces. Dzięki jesiennym przygotowaniom nasz ogród przetrwa zimę, a my będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez kolejne sezony.