Mobilne zadaszenia to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które ułatwi pracę przedsiębiorstwa oraz codzienne funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Aby jednak namioty magazynowe, namioty imprezowe i hale namiotowe jak najlepiej spełniały swoje zadanie oraz aby służyły jak najdłużej, już na samym początku użytkowania należy pamiętać o poprawnym montażu całego obiektu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, przystępując do montażu namiotu?
Spis treści
Instrukcja
Jedną z istotniejszych rzeczy, które wesprą nas w poprawnym montażu namiotów ogrodowych, namiotów handlowych, czy namiotów magazynowych, jest dokładne zapoznanie się z dołączoną instrukcją. Przestrzeganie zaleceń zawartych w instrukcji pomoże nie tylko w sprawny sposób postawić dowolny namiot, ale także pozwoli uniknąć błędów montażowych, prowadzących do uszkodzeń.
Ważne, aby uważnie przeczytać całą instrukcję, nie pomijać żadnych punktów, ponieważ przeoczenie istotnych informacji może skutkować brakiem stabilności mobilnego zadaszenia.
Przed rozpoczęciem montażu namiotów Halplan należy wyjąć wszystkie elementy z opakowań, przeliczyć je, aby mieć pewność, że ich ilość zgadza się z ilością zadeklarowaną w dokumencie WZ (wydanie zewnętrzne).
Niezbędne narzędzia
Przystępując do montażu namiotu, sprawdźmy, czy mamy pod ręką takie narzędzia jak:
- imbus
- płaski klucz oczkowy 10 (w zestawie do konstrukcji Summer)
- płaski klucz oczkowy 10 i 13 (w zestawie do konstrukcji całorocznych)
- wkrętarka z bitami imbusowymi
Przed rozpoczęciem montażu namiotu
Jednym z kluczowych aspektów, który ma wpływ na powodzenie montażu namiotu, są dobre warunki pogodowe. Nie rozstawiaj namiotu podczas złych warunków atmosferycznych, to znaczy kiedy pada deszcz, śnieg oraz w trakcie mrozów. Upewnij się, że przed rozpoczęciem rozkładania namiotu temperatura na zewnątrz wynosi co najmniej +15 stopni. To pozwoli zapobiec uszkodzeniom plandeki. W razie, gdyby konieczne okazało się rozkładanie namiotu poniżej tej temperatury, otwórz paczkę z plandeką w ciepłym pomieszczeniu (+15 stopni).
Zadbaj również o teren, na którym będzie stał namiot — aby obiekt był stabilny i zapewniał bezpieczeństwo znajdującym się wewnątrz osobom i przedmiotom, należy rozkładać go na płaskim, wyrównanym podłożu.
Montaż namiotu — krok po kroku
KONSTRUKCJA DACHU
W pierwszej kolejności montujemy dach namiotu. Zaczynamy od złożenia konstrukcji — czyli połączenia wszystkich elementów stelaża, na który następnie naciągamy poszycie.
KONSTRUKCJA ŚCIAN
Zaczynamy montaż ścian. Musimy sprawdzić, czy rury są montowane w dobrą stronę: góra — dół. Aby zamontować boczną część konstrukcji, wystarczy ostrożnie unieść dach namiotu z jednej strony i przymocować rury.
POSZYCIE
Następnie ostrożnie nakładamy poszycie — dach oraz ściany, pamiętając o dokładnym zalepieniu ścian rzepami.
PAMIĘTAJ!
Sprawdź przekątne namiotu
Zmierzenie obu przekątnych namiotu jest niezwykle istotne. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilna i wytrzymała, a poszycie równo naciągnięte. Możemy to zrobić za pomocą sznurka, który układamy wzdłuż przekątnych, zaznaczając markerem długość przekątnej, a następnie sprawdzając, czy długość drugiej przekątnej jest taka sama.
Naciągi
Aby konstrukcja była prawidłowo wzmocniona naciągi na dachu i ścianach muszą znajdować się nad konstrukcją, a pod poszyciem przechodzić krzyżowo przez dwie sekcje — czyli na długości 4 metrów.
Namioty o nieparzystej długości
Namioty, których długość jest nieparzysta, zawierają w zestawie nietypowy — 1-metrowy segment. Należy go zamontować jak najbliżej środka — pomiędzy standardowymi, 2-metrowymi segmentami. To sprawi, że cała konstrukcja namiotu będzie stabilna i bezpieczna.
Namioty wzmocnione
W takich namiotach, krótszy, 1-metrowy segment należy zamontować po 4 metrach, a naciągi należy zakładać przez 2 standardowe, 2-metrowe segmenty. Na segment 1-metrowy nie mocujemy naciągów ani zastrzałów.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Ważne, aby z konstrukcji typu Summer korzystać tylko w sezonie letnim. W tym stelażu rury boczne są połączone ze stopami, tworząc jeden element. Montując konstrukcję Summer, pamiętaj, aby stopy skierowane były na zewnątrz namiotu. Ważne, by śruby były skierowane do wewnątrz od zewnątrz, aby ostrza nie przecięły plandeki.
Składając natomiast namiot SFR najpierw montujemy konstrukcję dachu zgodnie z instrukcją. Następnie zakładamy plandekę na dach. Po nałożeniu plandeki na dach trzeba podnieść najpierw jedną stronę o 2 metry do góry, montując konstrukcję ścian bocznych, a następnie zamontować stelaż ścian bocznych z drugiej strony.
W halach namiotowych Arctic musimy zwrócić uwagę na poprawne ustawienie stóp. Istotne będą odległości między nimi oraz kierunek ich ułożenia. Pomocne będzie także zmierzenie przekątnych przed zakotwieniem namiotu do podłoża.
Podsumowanie
Chcąc jak najdłużej korzystać z mobilnego zadaszenia, na samym początku powinniśmy zadbać o jego poprawny montaż. Niezbędne będzie dokładne zapoznanie się z instrukcją dołączoną do produktu. Należy również zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniego podłoża, a także składanie namiotu według określonej kolejności i wskazówek zawartych w instrukcji. Takie przygotowanie namiotów imprezowych, namiotów magazynowych oraz hal namiotowych o różnych zastosowaniach, wpłynie na długość oraz bezawaryjność użytkowania takiego obiektu.