Potrzebujesz pomocy w wyborze? Zadzwoń: +48 71 30 67 980
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

To musisz wiedzieć o montażu namiotu magazynowego oraz namiotu imprezowego

2024-04-08
To musisz wiedzieć o montażu namiotu magazynowego oraz namiotu imprezowego

Zakup namiotu wiąże się z wieloma emocjami. W końcu to właśnie on ma stać się miejscem Twojej pracy lub relaksu. Nasi klienci często mówią nam o pozakupowej obawie w związku z samodzielnym montażem stelaża. Okazuje się jednak, że wcale nie jest on skomplikowany i niepokój był niepotrzebny.

Spis treści

Zanim przystąpisz do montażu

Zanim rozpoczniesz montaż, koniecznie dokładnie zapoznaj się z instrukcją. Jest ona zawsze dołączona do przesyłki z namiotem oraz zostaje wysłana na maila podanego przy zakupie. Dodatkowo możesz uważnie przeczytać instrukcję przed dokonaniem zakupu.

Dokładne zapoznanie się z instrukcją pozwala na zaplanowanie poszczególnych kroków montażu i pomaga uniknąć ewentualnych błędów. Tylko prawidłowe złożenie stelaża może zapewnić stabilność i bezpieczeństwo podczas używania namiotu magazynowego czy namiotu imprezowego.

Zapoznaj się z instrukcją montażu namiotu

Kolejnym etapem, który pozwoli Ci przygotować się do montażu, będzie ułożenie w jednym miejscu wszystkich elementów, które zawiera przesyłka. Koniecznie je przelicz i sprawdź ich ilość na dokumencie WZ (wydanie zewnętrzne).

Zwróć uwagę, że na dokumencie WZ znajduje się rozpisany zestaw startowy, a także przedłużenie do wybranego przez Ciebie rozmiaru.

Do prawidłowego montażu będziesz potrzebować kilku narzędzi, z których część dołączona jest już do zestawu:

  • Imbus (jest dołączony do zestawu)
  • Płaski klucz oczkowy 10 (jest dołączony do konstrukcji SUMMER)
  • Płaskie klucze oczkowe 10 i 13 (są dołączone do konstrukcji całorocznych)
  • Wkrętarka z bitami imbusowymi
  • Taśma miernicza

Montaż konstrukcji namiotowej

W celu uniknięcia uszkodzenia plandeki namiotowej sugerujemy przeprowadzanie montażu, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie należy otworzyć paczkę z samą plandeką w ciepłym pomieszczeniu, zanim przystąpimy do jej nałożenia na konstrukcję.

Konstrukcja i poszycie namiotu przed złożeniem

Montaż dachu

Montaż stelaża zawsze należy rozpocząć od złożenia konstrukcji dachu (jedynie namioty serii Arctic są wyjątkiem).

Kolejnym krokiem jest naciągnięcie poszycia dachu na złożoną konstrukcję.

Namioty całoroczne wzmocnione serii WINTER PLUS, POLAR I POLAR PLUS wymagają dodatkowo zamocowania naciągów dachowych na konstrukcji.

Montaż dachu namiotu imprezowego

Montaż ścian bocznych

Następną czynnością, którą należy wykonać, jest montaż ścian bocznych. Bardzo istotne w tym punkcie będzie prawidłowe ułożenie rur. Należy delikatnie unieść dach, zamontować wszystkie rury po jednej stronie namiotu, a następnie powtórzyć tę czynność po stronie przeciwnej.

Prawidłowy montaż ścian bocznych namiotu magazynowego

Elementy szczególnie wymagające

Łączniki

Na niektóre elementy stelaża lub poszycia należy zwrócić szczególną uwagę podczas montażu. Jednym z takich elementów są łączniki.

Łącznik dachowy należy zamontować dłuższą stroną w dół.

W przypadku łączników dachu ze ścianą boczną należy zwrócić uwagę, aby śruba imbusowa wchodziła w otwór pod kątem prostym do boku ściany.

Montaż łączników dachowych

Konstrukcja SUMMER

Nietypową konstrukcją, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas montażu jest konstrukcja typu SUMMER. Ten typ stelaża przeznaczony jest do użytku sezonowego, w okresie letnim. Rury użyte w konstrukcji SUMMER stanowią jedną całość ze stopami, które zawsze powinny być skierowane na zewnątrz namiotu.
Konstrukcja typu Summer namiotu sezonowego

Plandeki Premium (SFR)

Namioty magazynowe z serii Premium wyróżnia nietypowy sposób montażu w porównaniu do pozostałych namiotów dostępnych w naszej ofercie.

W pierwszej kolejności powinno się złożyć całą konstrukcję zgodnie z instrukcją. Następnym etapem będzie zakładanie plandeki. W otwory w poszyciu należy włożyć specjalne rurki. Za pomocą linek przymocowanych do rurek pomału naciąga się plandekę na złożoną wcześniej konstrukcję namiotu.

Błędy, których należy unikać

W celu ułatwienia prawidłowego montażu namiotu przygotowaliśmy przykłady najczęściej pojawiających się błędów, które mają wpływ na stabilność i trwałość konstrukcji.

Narzędzia potrzebne do montażu namiotu

1. Nieprawidłowe nałożenie naciągów

Podczas montażu bardzo istotne jest prawidłowe nałożenie naciągów. Częstym błędem jest nałożenie ich w złej kolejności. Prawidłowo nałożone naciągi ścian bocznych i dachu powinny przebiegać pod poszyciem, ale nad konstrukcją.

Dobrze zamontowane naciągi krzyżują się ze sobą i przechodzą przez dwie sekcje, czyli na długość 4 metrów.

2. Różnica w długości przekątnych

Aby mieć pewność, że konstrukcja jest stabilna, obie przekątne namiotu muszą być równej długości. Należy zmierzyć je przy podłodze, na przykład taśmą mierniczą. Równe długości przekątnych gwarantują prawidłowe naciągnięcie poszycia, dzięki czemu jest mniej podatne na uszkodzenie.

3. Nieprawidłowo zamontowany nieparzysty segment

Namioty o nieparzystej długości składają się z jednego, dodatkowego segmentu o długości 1m. Bardzo istotne jest umieszczenie tego segmentu we właściwym miejscu podczas montażu namiotu

Dodatkowy segment powinien być zamontowany możliwie jak najbliżej środka, dzięki czemu namiot zyska na stabilności.

Namioty wzmocnione powinny mieć zamontowany krótszy segment po 4m.

Bardzo istotne jest również, aby naciągi zostały nałożone przez dwa segmenty standardowe. Każdy segment ma długość 2m. Należy pamiętać, aby nie mocować naciągów oraz zastrzałów na najkrótszym, jednometrowym segmencie.

Najczęściej zadawane pytania

Postanowiliśmy zebrać często pojawiające się pytania, które dostajemy od naszych klientów w temacie montażu zakupionego namiotu.

Czy możliwe jest zakupienie usługi montażu?

Usługi montażowe

Nawiązaliśmy współpracę z firmami zewnętrznymi, które mają doświadczenie i profesjonalnie montują namioty naszej marki. Tego typu firmy mają w swojej ofercie również serwisowanie namiotów i udzielają gwarancji na swoje usługi.

Jak długo trwa montaż namiotu?

Czas trwania montażu namiotu

Długość montażu namiotu uzależniona jest od jego wielkości oraz osób zaangażowanych w jego złożenie. Na naszej stronie zawsze podajemy szacowany czas złożenia namiotu oraz ilość osób potrzebną do jego prawidłowego postawienia.

Czy dostępne są części zamienne w przypadku uszkodzenia konstrukcji lub poszycia?

Dostępność części zamiennych

Tak, oferujemy części zamienne do naszych namiotów i udzielamy 10 lat gwarancji na ich dostępność od momentu dokonanego zakupu.

Podsumowanie

Montaż namiotu może przebiec bardzo szybko i sprawnie. Istotne, aby odpowiednio się do niego przygotować. Ważne będzie zagospodarowanie wygodnej przestrzeni i organizacja wymaganej ilości osób.

Jeszcze raz przypominamy:

  1. Zapoznaj się z instrukcją montażu.
  2. Zacznij od konstrukcji dachu.
  3. Sprawdzaj ułożenie mocowanych elementów.
  4. Zmierz długość przekątnych namiotu.
  5. Powoli i dokładnie naciągnij poszycie na konstrukcję.
Informacje o montażu namiotów
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel