Potrzebujesz pomocy w wyborze? Zadzwoń: +48 71 30 67 980
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Chcesz otworzyć gastronomię sezonową? Poznaj najprostszy sposób!

2024-04-08
Chcesz otworzyć gastronomię sezonową? Poznaj najprostszy sposób!

Włoska pizzeria? A może klimatyczna burgerownia? Marzy ci się własna kawiarnia, ale przerażają cię koszty i skomplikowany proces uruchamiania lokalu? A może masz już restaurację, ale chciałbyś zwiększyć obroty w sezonie letnim?

Sprawdź jak sprawnie zorganizować sezonowy punkt gastronomiczny, który pokochają twoi klienci.

Spis treści

Dla kogo gastronomia sezonowa?

Stoliki w ogródku gastronomicznym

W każdym z nas już w pierwszych dniach wiosny budzi się ochota do korzystania z jej uroków. Chętniej wybieramy relaks na świeżym powietrzu. Także restauracyjne ogródki szybko się zapełniają, tętniąc życiem do późnych godzin.

Dlatego to właśnie okres wiosenno-letni, jest dla branży kulinarnej czasem o wielkim potencjale, który warto wykorzystać. Sezonowa gastronomia to świetna opcja zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem, jak również dla doświadczonych restauratorów, pragnących rozwinąć lub poszerzyć zakres działalności. Odpowiednio modyfikując ofertę i dopasowując ją do wakacyjnych trendów, można stworzyć miejsce, które będzie letnią filią tradycyjnego lokalu.

Z czym wiąże się sezonowość lokalu gastronomicznego?

Gastronomia sezonowa to przede wszystkim działalność tymczasowa, którą w łatwy i szybki sposób będzie można otworzyć i po okresie funkcjonowania złożyć lub przenieść. Sprawdzi się w miejscach o dużym natężeniu ruchu turystycznego - zarówno w centrach miast, jak i w kurortach, na plażach i deptakach. To bardzo dochodowy biznes - spory zarobek w sezonie wakacyjnym, może nawet umożliwić całoroczne utrzymanie się, bez konieczności angażowania się w dodatkowy etat.

Wielozadaniowy namiot dla gastronomii sezonowej

Aby rozpocząć działalność gastronomiczną, potrzebujemy przede wszystkim dobrego pomysłu, chwytliwej nazwy oraz dopełnienia wszelkich formalności związanych z zakładaniem firmy. Niezbędne będzie także zapewnienie naszej gastronomii miejsca, które będzie wizytówką, w którym będziemy przygotowywać posiłki, a nasi klienci będą odpoczywali, delektując się pysznościami, jakie im zaserwujemy. Idealnym, uniwersalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które zapewnia optymalną przestrzeń dla naszej działalności, jest namiot gastronomiczny.

Goście restauracji w namiocie cateringowym

Stawiając na biznes kulinarny w namiocie imprezowym, procedury niezbędne do jego otwarcia będą znacznie prostsze a koszty dużo niższe niż w przypadku tradycyjnego budynku. To opcja dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w gastronomii bez długoterminowych zobowiązań.

Namiot cateringowy HALPLAN może pełnić funkcję zarówno praktycznej kuchni, jak i efektownej sali dla gości. Dzięki zastosowaniu grubszych, trudnopalnych poszyć wykonanych z PVC, spełniających normy EN 13501-1 można bezpiecznie używać wewnątrz niezbędnych urządzeń kuchennych lub w razie potrzeby dogrzać namiot. W namiocie gastronomicznym najlepiej sprawdzi się poszycie zaopatrzone w duże, witrażowe okna. Umożliwiają one podziwianie widoków wokół namiotu, a oprócz tego zapewniają dostęp do światła. Zastosowanie znajdą tu też okna wyposażone w moskitiery. Siateczkowe okna przepuszczają powietrze, jednocześnie chroniąc wnętrze namiotu przed owadami.

Bar namiocie gastronomicznym

Zalety wykorzystania namiotu imprezowego pod restaurację

PROSTY MONTAŻ

Gastronomia sezonowa wiąże się z koniecznością sprawnego zamknięcia jej lub przeniesienia po okresie działalności np. po wakacjach w kurorcie. Namioty gastronomiczne to konstrukcje, które wyjątkowo łatwo jest w razie potrzeby złożyć i przechować do kolejnego sezonu.

DOWOLNE DOPASOWANIE METRAŻU

Wnętrze namiotu cateringowego

Wygodnie zorganizowana przestrzeń to podstawa dla sprawnego funkcjonowania każdego lokalu gastronomicznego. Dzięki możliwości dowolnego dopasowania wielkości namiotu imprezowego możemy swobodnie dysponować dostępnym miejscem — nie ogranicza nas architektura lokalu, jak w przypadku restauracji w budynku. W razie potrzeby możemy zwiększyć powierzchnię użytkową w namiocie cateringowym — umożliwia to system łączenia namiotów za pomocą specjalnej rynny.

SWOBODA W WYBORZE LOKALIZACJI

Namiot imprezowy umożliwia otwarcie lokalu gastronomicznego wszędzie tam, gdzie pozwalają na to warunki terenowe. Po dopełnieniu niezbędnych formalności, nasze bistro czy pączkarnia mogą stanąć w najpopularniejszych lokalizacjach pełnych turystów, chcących skosztować naszych specjałów.

MOBILNOŚĆ

Opcja zmiany miejsca lokalu może się sprawdzić u tych, którzy planują oferować swoje usługi w kilku różnych lokalizacjach lub planują po zakończeniu sezonu wykorzystać namiot imprezowy z oknami witrażowymi np. jako dodatkowy ogródek w murowanej restauracji.

OCHRONA PRZED NIEKORZYSTNYMI WARUNKAMI ATMOSFERYCZNYMI

Grillowanie na świeżym powietrzu

To istotna zaleta, z którą wiąże się prowadzenie lokalu gastronomicznego w namiocie cateringowym. Odporne na deszcz, wiatr i promieniowanie UV poszycia zapewnią bezpieczne schronienie. Równocześnie goście będą mogli cieszyć się biesiadowaniem na świeżym powietrzu.

OPTYMALNY OBIEG POWIETRZA

W namiocie gastronomicznym nie będzie problemu z utrzymaniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dzięki systemowi Air-control z podwójnymi wywietrznikami, który przeciwdziała efektowi sauny wewnątrz namiotu.

UNIWERSALNOŚĆ

Namiot imprezowy można zaaranżować na wiele sposobów, dopasowując wystrój do typu działalności, charakteru i tematu przewodniego naszego lokalu.

Wykorzystać można je na wiele różnych sposobów, jako:

  1. duże punkty gastronomiczne podczas festiwali i plenerowych imprez masowych
  2. zaplecze cateringowe na przyjęciach
  3. niewielkich rozmiarów, kameralne budki na lokalnych festynach i jarmarkach
  4. samodzielne stoiska oferujące żywność w kurortach
  5. sezonowe filie tradycyjnej restauracji w miejscowościach turystycznych
  6. dodatkowe ogródki przy restauracjach
Zastawa cateringowa na przyjęciu

PODSUMOWANIE

Jak widać, sezonowa gastronomia to świetny pomysł na biznes, który w okresie wakacyjnym może przynosić spore zyski. W branży tej zastosowanie znajdą namioty imprezowe, które z powodzeniem sprawdzą się zarówno jako miejsca do przygotowywania żywności, jak i do wydawania jedzenia gościom. To wyjątkowo wszechstronne rozwiązanie, które zapewnia elastyczność, mobilność i łatwość wystartowania z biznesem w branży gastronomicznej, jak i umożliwia poszerzenie istniejącej już działalności.

Otwórz swój biznes gastronomiczny z HALPLAN i osiągnij sukces!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel